Na pewno nie raz spotkaliście osobę, której wiecznie zimno i która ma cały czas zimne ręce. Takie objawy mogą świadczyć o wielu rzeczach, jednak niekoniecznie patologicznych. Są osoby które naturalnie mają niskie ciśnienie krwi – i jednym z jego objawów jest szybka utrata ciepła z kończyn.
Niskie ciśnienie krwi to domena wieku dorastania oraz problem wielu kobiet.
To z reguły one cierpią na tę przypadłość Niskie ciśnienie krwi, zwane inaczej hipotonią, zazwyczaj nie jest patologią i nie ma na nie jakiegoś konkretnego leku. Z reguły niskie ciśnienie krwi jest dziedziczone i jest naturalną tendencją organizmu. Niektórzy mówią, że mają po prostu taką “urodę”. Niemniej, kto zmaga się z niskim ciśnieniem krwi wie, że potrafi to być uciążliwe. Chociaż ilość i natężenie objawów zależą od osoby – jedni przeżywają to mocniej, inni mniej.
Jakie są objawy niskiego ciśnienia krwi?
To wspomniane wcześniej zawsze zimne ręce i nogi, szybka utrata ciepła; krew wolniej przepływa przez organizm, zatem ten prędzej się wychładza. To też permanentna bladość twarzy. Typowym objawem przy niskim ciśnieniu krwi są też zawroty głowy, które zdarzają się zwłaszcza, gdy próbujemy prędko wstać lub przy zmianie pogody.
Zazwyczaj osoby o niskim ciśnieniu krwi źle znoszą wahania ciśnienia atmosferycznego i mogą czuć się gorzej – senne, ospałe. W skrajnych przypadkach niskie ciśnienie krwi może spowodować tendencję do nudności i omdleń. Może też powodować problemy z koncentracją. Częstym objawem są też bóle głowy.
Czy niskie ciśnienie krwi jest niebezpieczne?
Chociaż objawy niskiego ciśnienia krwi są raczej nieprzyjemne i mało kto chciałby je znosić, samo w sobie nie stanowi zagrożenia ani nie poddaje się go leczeniu. Jednak oprócz tego, że może być zwykłą dziedziczną tendencją, zdarza się, że hipotonia może być objawem choroby, zwłaszcza gdy występuje z innymi objawami i jest nasilona. Niskie ciśnienie krwi może być współwystępującym objawem w przypadku niedoczynności tarczycy, anemii, cukrzycy, przy chorobie Parkinsona. Dlatego jeżeli cierpisz na hipotonię, warto mimo wszystko przebadać się pod kątem różnych przypadłości, by dowiedzieć się, czy przypadkiem u ciebie hipotonia nie jest objawem czegoś gorszego.
Ale może być tak, że twoja hipotonia jest pierwotna – czyli niewywołana żadnymi innymi czynnikami chorobowymi. Jak wtedy sprawić, żeby objawy niskiego ciśnienia krwi były mniej uciążliwe? Jak sobie pomóc?
Po pierwsze; unikaj nagłych zmian pozycji
Najgorsze co można zrobić, to szybko wstać z kucania do pozycji stojącej! Na pewno od razu zrobi ci się słabo. Staraj się wstawać powoli. Tak samo przy wstawaniu z łóżka – unikaj nagłego podnoszenia się; usiądź najpierw a dopiero potem wstań. Unikniesz wtedy mroczków przed oczami i ewentualnego omdlenia. Możesz wspomagać się kawą – oczywiście w rozsądnych ilościach, Kawa pobudza układ nerwowy i zwiększa ciśnienie krwi w organizmie.
Uważaj jednak ze zbyt dużymi ilościami bo może ci zaszkodzić. Gdy czujesz że słabniesz, zjedz coś z cukrem – odrobina coca-coli, coś słodkiego, owoc. Zwiększysz ilość cukru we krwi i powinno zrobić ci się lepiej.Dbaj o to co jesz – postaw na lekkie tłuszcze z ryb, owoce i warzywa, nie jedz za dużo mięsa. Dobrze zrobi ci sól – sól może podnieść ci ciśnienie, dlatego możesz nieco dosalać potrawy. Dbaj o to, żeby się nawadniać.
Oczywiście nie można zapominać o sporcie
Nic tak nie działa na zwiększenie ciśnienia krwi, jak dobry sport! Warto znaleźć coś dla siebie. Oczywiście sport musi być dopasowany do twoich możliwości i musi sprawiać ci przyjemność. Jeżeli będziesz stosował się do wyżej wymienionych zasad, objawy niskiego ciśnienia krwi powinny być mniej dokuczliwe.